مانتو رسمی چهارخانه

انواع پارچه مناسب مانتو رسمی چهارخانه

پارچه‌های چهارخانه همیشه به عنوان یک ترند همیشگی برای مانتوهای رسمی بوده و هیچ‌گاه از مد نمی‌افتند. انواع مختلفی از این پارچه وجود دارد که ما قصد داریم در این مطلب به بررسی آن دسته از انواع آن که مناسب برای دوخت مانتو رسمی چهارخانه است بپردازیم. تا پایان با ما همراه باشید.

مانتو رسمی چهارخانه را با چه پارچه‌هایی می‌دوزند؟

  • تارتان (Tartan)

این پارچه از زمان‌های قدیم تا به امروز مورد علاقه خانواده سلطنتی اسکاتلند بوده و به همین دلیل این نوع پارچه را با این خانواده می‌شناسند.

پارچه چهارخانه از نوع تارتان انواع متفاوتی دارد اما یکی از انواع آن که بیشتر مورد پسند افراد قرار دارد و به عنوان مانتو رسمی چهارخانه نیز از آن استفاده می‌شود، شامل سه یا چند رنگ است که اغلب این رنگ‌ها قرمز و سبز بوده و با ترکیب در یکدیگر رنگ سوم (سورمه‌ای) را می‌سازند. نوع بافت این پارچه به گونه‌ای است که معمولاً یکی از این سه رنگ به عنوان رنگ زمینه قرار گرفته و رنگ‌های دیگر به صورت نوارهای عمودی و افقی برروی پارچه قرار می‌گیرد و محل تقاطعشان به شکل مربعی خواهد بود که به نسبت نقاط دیگر پارچه تیره‌تر است. پارچه‌های دارای الگوی تارتان معمولاً پشمی بوده و مناسب فصل پاییز و زمستان هستند.

  • گلن‌پلد (Glenplaid)

گلن‌پلد نوعی پارچه چهارخانه با بافت‌های جناغی ریز و درشت است، و معمولاً در رنگ‌های سیاه، سفید و خاکستری بافته می‌شوند که نوار باریک روشن رنگی مانند رنگ قرمز و یا زرد بین بافت‌ها قرار می‌گیرد و آن را کامل می‌کند. این پارچه طرفداران خودش را داشته و به دلیل داشتن بافت پشمی مناسب برای مانتو رسمی چهارخونه به صورت کت و شلوار در فصل‌های سردتر سال هستند.

  • پیچازی (Houndstooth)

پارچه پیچازی یکی از انواع پارچه چهارخانه است که از قدیمی‌ترین پارچه‌های موجود در دنیا محسوب می‌شود و طرفداران زیادی دارد. الگوی این پارچه به صورت نوارهای عمودی و افقی است که طرح‌های چهارخانه را تشکیل می‌دهند. (چهارخانه‌ها در کناره‌ها دارای دندانه هستند) این نوارها به شکل متناوب از نخ‌هایی با رنگ‌های سیاه و سفید بافته می‌شوند.

جنس پارچه پیچازی در اصل از پشم بافته می‌شود، اما امروزه پارچه‌های غیر پشمی این نوع پارچه نیز یافت می‌شود که مناسب برای دوخت مانتو رسمی چهارخانه است. جالب است که بدانید نوع طرح و رنگ خاص این پارچه نماد یک قبیله و یا طایفه خاص در اسکاتلند بوده که از روی طرح پارچه پیچازی تشخیص می‌دادند که پوشنده آن متعلق به کدام قبیله بوده است. استفاده از این پارچه در قرن هفدهم در انگلستان ممنوع اعلام شد، چراکه یادآور شورش اسکاتلند و لباس‌های نیروهای ارتش این کشور بوده است.

  • پنجره‌ای (window pane check)

از درشت‌ترین انواع پارچه چهارخانه، الگوی پنجره‌ای است که از دو رنگ در آن استفاده می‌شود. یکی از رنگ‌ها به عنوان رنگ زمینه و پایه انتخاب شده و رنگ دیگر متعلق به نوارهای عمودی و افقی است که به صورت یکسان بافته شده و مربع‌های بزرگ و یک اندازه را تشکیل می‌دهند. این پارچه جزو ساده‌ترین نوع چهارخانه است که ابتدا در لباس‌های ورزشی از آن استفاده می‌شد اما امروزه در کت و شلوار‌ها و لباس‌های رسمی به کار می‌رود.

  • گینگهام (Gingham)

یکی از پر استفاده‌ترین الگوهای چهارخانه پارچه‌های گینگهام هستند. جنس این پارچه نخی و یا مخلوط با پنبه است که به دلیل بافت نازک و لطیفش مناسب برای استفاده در فصل تابستان است. بافت این پارچه ترکیبی از دو رنگ است که از یک رنگ به عنوان رنگ زمینه و از دیگری برای نوارهای عمودی و افقی استفاده می‌شود. از محبوب‌ترین ترکیب رنگ‌های این نوع پارچه قرمز و سفید یا آبی و سفید هستند. از این پارچه برای دوخت پیراهن‌های دکمه‌دار، مانتو رسمی چهارخونه و حتی رومیزی‌های زیبا و شیک استفاده می‌کنند.

در برخی از نظریه‌ها گفته می‌شود که علت نام‌گذاری آن ساخت مواد این پارچه در شهر گوینگامپ فرانسه بوده و فرانسوی‌ها ادعا دارند که این طرح از شهری به این نام گرفته شده است.

  • مدرس (Madras)

مدرس نام نوعی پارچه چهارخانه شبیه به پارچه تارتان است. تنها با این تفاوت که جنس پارچه تارتان پشمی بوده و مناسب برای لباس‌های گرم در فصل زمستان است اما پارچه مدرس به دلیل نوع جنس سبک، خنک و ظریف پنبه‌ای که دارد مناسب برای دوخت لباس و مانتو چهارخانه رسمی در فصل تابستان است. از دیگر تفاوت‌های این دو نوع پارچه می‌توان به تعداد نوارها اشاره کرد، در تارتان تعداد نوارها کم بوده و پهنا و فاصله مربع‌ها از یکدیگر به صورت منظم است اما در مدرس این نظم و هماهنگی قاعده خاصی نداشته و نامنظم هستند.

  • تات‌سل (Tattersall)

تات‌سل نیز نوعی پارچه چهارخانه مشابه به پارچه پنجره‌ای است، اما با این تفاوت که در این الگو از سه رنگ استفاده می‌شود. یک رنگ برای زمینه، رنگ دوم برای تشکیل مربع‌های بزرگ و رنگ دیگر که برای بافت خط‌های عمودی و افقی به کار می‌رود. نام این نوع پارچه چهارخانه الهام گرفته شده از یکی از بازارهای شهر لندن در انگلستان است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *