مانتو شلوار فرم زنانه

نکات مهم در انتخاب مانتو شلوار فرم زنانه

از دیرباز تا به کنون بسیاری از افراد مشغول به کار در ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف موظف به پوشیدن لباس فرم هستند که این لباس‌ها مطابق با هدف آن ارگان یا سازمان طراحی می‌شوند. انتخاب لباس مناسب برای کارکنان از این جهت که باید در آن احساس راحتی داشته باشند اهمیت زیادی دارد. به همین منظور برای آشنایی با نکات مهم در انتخاب مانتو شلوار فرم زنانه در این مقاله با آدران فرم همراه باشید.

انتخاب مانتو شلوار فرم زنانه براساس نوع اندام

  • افراد دارای قد بلند

افرادی که دارای قد بلندی هستند، قبل از اینکه مدل مانتوی خود را انتخاب کنند، بهتر است به جنس آن توجه کنند. پارچه مناسب مانتو شلوار فرم زنانه برای افراد قدبلند بایستی نرم ولطیف بوده تا ایستایی خوبی برروی بدن داشته باشد. قد مانتو نیز باید حدوداً تا بالای زانوی فرد باشد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که مانتوهایی که کاملاً یک رنگ هستند قد شما را از آنچه که است بلندتر نشان می‌دهد، بنابراین افرادی که می‌خواهند با پوشیدن مانتو، قد خود را کوتاه‌تر نشان دهند  بهتر است  از پوشیدن تیپ‌های یکدست خودداری کرده و حداقل از دو رنگ در ترکیب رنگ مانتوی خود استفاده کنند. بهترین نوع شلوار نیز برای لباس فرم، شلوارهای راسته بوده و قد آن باید به گونه‌ای باشد که  تا مچ پا برسد.

  • افراد دارای قد کوتاه

افرادی که قد کوتاهی دارند و لاغر اندام نیز هستند باید از پوشیدن مانتوهای خیلی گشاد یا مانتوهای خیلی تنگ خودداری کنند. اگر می‌خواهید قدتان بلندتر نشان داده شود از مانتوهایی که پارچه آن‌ها خطوط عمودی دارد استفاده کنید. به طور کلی افرادی که قد کوتاهی دارند باید به دنبال مانتوهایی باشند که سایز آن‌ها دقیقا مناسب اندام‌شان باشد. بنابراین هنگام خرید مانتو شلوار فرم زنانه به اندازه آستین و سرشانه توجه کرده و به دنبال مانتوهایی باشید که دارای یک طرح و رنگ، و خط کمر مشخص باشند، چراکه این مانتوها قد شما را کشیده‌تر نشان‌ می‌دهند.

  • افراد چاق و درشت اندام

مانتوهای کوتاه و تنگ و دارای کمرهای کشی  برای افراد چاق و درشت اندام مناسب نخواهد بود. مانتو باید کاملاً متناسب با اندام باشد، نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد. این افراد همچنین باید از خرید مانتوهایی با نقش‌های راه راه افقی و شطرنجی خودداری کنند زیرا باعث درشت‌تر نشان دادن این افراد می‌شود. مانتوهایی که دارای شکاف‌ در کناره‌ها هستند برای اندام این افراد مناسب‌ خواهد بود.

  • افراد دارای شکم بزرگ

انتخاب مانتو‌هایی که از قسمت کمر تنگ هستند برای افرادی که شکم بزرگی دارند به این دلیل که شکم آن‌ها را بزرگ‌تر نشان می‌دهد نامناسب است. بنابراین اگر شکم بزرگی دارید، در انتخاب خود دقت کرده و مانتوهایی  که در قسمت کمر و پایین تنه جیب، پلیسه و چین دارند را نخرید.

  • افراد دارای اندام گلابی شکل

برای این دسته از افراد استفاده از مانتوهایی که در قسمت نیم تنه بالایی برجسته و کار شده هستند، و همچنین مانتوهایی که انحنای بدن را بیشتر نمایان می‌کنند مناسب خواهد بود. مانتوهایی که قد کوتاهی دارند نیز مناسب افرادی است که  قد بلندی دارند.

بهترین انواع پارچه برای لباس‌های فرم

مانتو شلوارهای فرم در واقع نوعی یونیفرم مخصوص برای انواع شرکت‌های خصوصی و دولتی هستند که برای کارکنان خود با پارچه‌های مختلف و مناسب هر فصل تهیه می‌کنند. برای مثال برای دوخت لباس فرم مناسب فصل زمستان از پارچه‌های ضخیم‌تری نسبت به فصل تابستان استفاده می‌کنند. بیشتر اداره‌ها برای کارکنان خود دو دست لباس فرم سفارش می‌دهند. یک لباس فرم مخصوص فصل تابستان و دیگری برای فصل زمستان، که با تغییر وضعیت آب و هوا بتوانند از آن استفاده کنند.

‌پارچه‌های نخی/  پارچه‌هایی با الیاف طبیعی و نخ برای دوخت مانتو شلوار فرم زنانه مناسب‌تر هستند. به یاد داشته باشید که لباس فرم نباید موجب تعریق بیش از حد شود، بلکه باید سبک و خنک باشند.

پارچه فاستونی/  از این نوع پارچه هم برای تهیه کت و شلوار فرم و هم دوخت مانتو‌ شلوار فرم زنانه استفاده شود.

پارچه ترگال/ یکی دیگر از پارچه‌های مناسب برای خانم‌های کارمند پارچه ترگال است چرا که سبک و راحت بوده و تن خور خوبی دارد.

نکته: در بسیاری از خیاطی‌ها برای دوخت مانتوهای فرم از پارچه‌های کتان، ویسکوز، فیونا، پرادو، کجراه و پارچه پرشیا استفاده می‌شود ولی چیزی که در انتخاب نوع پارچه باید دارای اهمیت باشد این است که پارچه ضد چروک باشد. افرادی که تلاش می‌کنند تا همیشه ظاهری آراسته داشته باشند باید از این نوع پارچه‌ها استفاده کنند و لباس فرم آراسته و بدون چروک داشته باشند. یکی از بهترین مزیت‌های ضد چروک بودن پارچه مانتو و شلوار فرم این است که شما را از اتلاف وقت برای اتوکشی‌های مکرر خلاص می‌کند.

رنگ مناسب مانتو و شلوار فرم

یکی از مهم‌ترین بخش‌های انتخاب مانتو و شلوار فرم زنانه، انتخاب رنگ آن است. شما می‌توانید هم از یک رنگ و هم از ترکیب چند رنگ باهم استفاده کنید. برخی از شرکت‌های خصوصی شال، مقنعه و یا روسری متناسب با لباس فرم کارکنان را نیز طراحی می‌کنند. با توجه به انتخاب افراد در رنگ لباس فرم در چند سال اخیر می‌توان گفت که بهترین و پرطرفدارترین رنگ برای لباس‌های فرم رنگ سورمه‌ای، مشکی و طوسی است.

اهمیت پوشیدن لباس فرم

اگر جزو افراد کارمند باشید حتماً تجربه کرده‌اید که بزرگ‌ترین دغدغه افراد شاغل به خصوص خانم‌ها پوشیدن لباس مناسب در محیط کار است و همیشه به دنبال خرید مانتوهای فرم هستند. انتخاب لباس مناسب از آن جهت که سبک و سلیقه افراد را نشان می‌دهد بسیار دارای اهمیت است. فرض کنید هرکدام از کارکنان یک شرکت که فرهنگ‌ها و سلایق گوناگونی دارند در محیط کار لباس‌های مختلفی به تن کنند، در اینصورت نابرابری و تفاوت‌های فردی بیشتر دیده می‌شود.

از جمله مزیت‌های استفاده از لباس فرم برای کارکنان:

۱. احساس برابری و هم سطح بودن کارکنان با یکدیگر

۲. داشتن ظاهر مناسب با محیط کار

۳. نداشتن استرس و نگرانی برای تهیه لباس فرم متناسب با محل کار

۴. صرفه‌جویی در هزینه‌ها

۵. ایجاد روحیه مثبت در کارکنان

اهمیت پوشیدن لباس فرم از نگاهی دیگر

بیایید پوشیدن لباس فرم را از نگاهی دیگر بررسی کنیم:

مطمئناً پوشیدن لباس یک شکل در طول یک هفته کمی آزاردهنده به نظر می‌رسد و خیلی از افراد تمایلی به پوشیدن این نوع لباس‌ها ندارند، اما در برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها یکی از قوانین مهم برای کارکنان آن شرکت پوشیدن لباس فرم مناسب است. دلیل این قانون و اجباری بودن آن هم این است که هنگام مراجعه کارفرما، او به راحتی بتواند تشخیص دهد که وارد یک سازمان اداری شده است و انجام کار او مربوط به کدام بخش است.

درک این مسئله را با مطرح کردن مثالی برای شما راحت‌تر می‌کنیم:

شاید اکثر شما این موضوع را به خوبی بدانید که رنگ سورمه‌ای مخصوص لباس پرستاران در بیمارستان است، به عبارتی دیگر مانتو شلوار فرم زنانه به همراه مقنعه سورمه‌ای، رنگ لباس فرم پرستاران است. حال فرض کنید که برای انجام کاری به یک بیمارستان مراجعه کرده‌اید و نیاز دارید که با پرستار بخش قلب و عروق صحبت کنید. با نگاهی دقیق‌تر به لباس کارکنان متوجه خواهید شد که همه افرادی که در آن بخش فعالیت دارند لباس‌های ست سورمه‌ای بر تن دارند. اما سوالی که پیش میاید این است که آیا تمام افرادی که در آن بخش حضور دارند پرستار هستند؟ با کمی فکر به جواب منفی خواهید رسید.

کلام آخر

همانطور که گفته شد سازمان‌ها و شرکت‌ها برای جلوگیری از سردرگمی کارفرمایان خود از لباس‌های فرم استفاده می‌کنند و بیمارستان‌ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای اینکه افراد مراجعه‌کننده گمراه نشوند پرسنل خود را بخش‌بندی کرده و برای هر بخش لباس‌های مشخص با رنگ‌های مشخص در نظر می‌گیرند. برای مثال، پرستاران ست کاملاً سورمه‌ای، سر پرستارها مانتو شلوار سورمه‌ای به همراه مقنعه مشکی، بهیارها مانتو شلوار سرمه‌ای با مقنعه سفید و … استفاده می‌کنند. بنابراین به همین سادگی می‌توان اهمیت استفاده از لباس‌های فرم را در سایر سازمان و شرکت‌هایی که رجوع کارفرما زیاد است درک کرد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *